Statusrapporten for norsk sokkel ble lagt frem og presentert av KonKraft samarbeidet den 24.06.2025.
Last ned rapporten
Presentasjon fra fremleggelsen
Utslippene fortsetter å falle
I 2024 var utslippene fra norsk olje- og gassindustri 11 millioner tonn CO2, det er en nedgang på 480.000 tonn CO2 sammenlignet med 2023. Nedgangen tilsvarer mer enn det Stavanger kommune slipper ut hvert år og over halvparten av Oslo kommunes totale utslipp. Nedgangen fra 2023 skyldes blant annet elektrifisering av Troll Vest, Sleipner og Gina Krog med kraft fra land, samt at Hywind Tampen har hatt sitt første hele år i full drift.
Foruten kraft fra land, er energieffektivisering og redusert fakling de viktigste tiltakene for å redusere utslippene. Energieffektivisering kan redusere utslippene med omtrent en halv million tonn i 2030. Potensialet er trolig enda høyere, ettersom selskapene kontinuerlig arbeider med å gjennomføre lønnsomme energieffektiviseringsprosjekter med kort tidshorisont.
Øyeblikksbildet i årets statusrapport er at næringen ligger an til å redusere utslippene med 47 % sammenlignet med 2005. For å nå målet om 50 % reduksjon må alle planlagte prosjekter gjennomføres, i tillegg må man få på plass nye utslippsreduserende tiltak i prosjektporteføljen som leverer innen 2030. Realiseres alle prosjektene som operatørene jobber med i dag kan utslippene kuttes med litt under 60 % i 2035.
Videre utslippsreduksjoner er avgjørende for norsk sokkels konkurransekraft
Den langsiktige utslippsprognosen for norsk sokkel våren 2025 viser at utslippene kan falle mot 70 % i 2040 og til nesten 90 % i 2050 dersom alle klimatiltakene gjennomføres. Utarbeidelsen av årlige langsiktige prognoser for olje- og gassindustrien mot 2050 gir en indikasjon på behovet for langsiktige utslippskutt og er et bidrag til diskusjonen om hva som må til for å oppnå KonKrafts langsiktige mål.
Ambisjonen er å fortsette å utvikle sokkelen. Kutter vi utslippene fra de installasjonene som skal produsere lenge, fjerner vi sammenhengen mellom utslipp og produksjon.
- Den norske leverandørverdikjeden til norsk sokkel har sammen med operatørene levert fantastisk gode løsninger og prosjekter for avkarbonisering av sokkelen. Mange av disse løsningene også er blitt ettertraktet på det internasjonale markedet. Teknologi fra norske leverandører gir vesentlige klimautslippsreduksjoner fra produksjon i det globale markedet, samtidig som det gir potensiale for god eksportvekst, sier Harald Solberg, administrerende direktør i Norsk Industri.
KonKraft er en samarbeidsarena for Offshore Norge, Norsk Industri, Norges Rederiforbund, NHO og Landsorganisasjonen i Norge (LO), med LO-forbundene Fellesforbundet og Styrke.