Liten nedgang i personskader i 2025
Foto: AdobeStock
Norsk Industris personskadestatistikk for 2025 viser at det var en liten nedgang i totalt antall skader i 2025.
Foto: AdobeStock
Norsk Industris personskadestatistikk for 2025 viser at det var en liten nedgang i totalt antall skader i 2025.
Dessverre var det også to fatale ulykker dette året.
God sikkerhet handler imidlertid ikke bare om fravær av hendelser, men om evnen til å håndtere risiko før de alvorlige hendelsene skjer. Det betyr:
Statistikken for 2025 omfatter 83 587 årsverk i 151 virksomheter og dekker 57 prosent av de ansatte i medlemsbedriftene.
Slik ser en del av listen over læringsrapporter fra 2024 ut:
God sikkerhet handler ikke om fravær av hendelser, men om evnen til å håndtere risiko før de alvorlige hendelsene skjer. Vi anbefaler å følge med på de reaktive indikatorene (H1, H2 etc) men IKKE bruke dem som KPI’er i virksomheten. Nyere sikkerhetsforskning og erfaring viser flere svakheter med for stort fokus på reaktive indikatorer.
Alle bedrifter som deltar i statistikken har tilgang til innsendte læringsrapporter. Rapportene kan sorteres etter årstall, bransje og kategori hendelse. Hver læringsrapport kan lastes ned (se eksempelet i bildet over).
Vi takker alle som har sendt oss læringsrapporter etter HRI-hendelser i 2025 (og tidligere) og vi oppfordrer alle til å sende inn slike løpende gjennom året.
Etableringen av denne databasen er et ledd i Norsk Industris arbeid med å forebygge alvorlige ulykker i industrien. Alvorlige hendelser kan avverges gjennom at industrien blir flinkere til å dele slik informasjon.
Alle læringsrapporter blir anonymisert og lagt inn i vår database. Denne er tilgjengelig for alle som deltar i statistikken. Du finner databasen under personskader i Power BI (krever brukertilgang).
Dette krever at bedriften er medlem i Norsk Industri og at dere rapporterer data til oss. Registrer deg her
Les mer: Norsk Industris HMS-statistikk