Tidligere administrerende direktør dømt i Tingretten

Publisert

Stein Lier-Hansen er dømt til fem års fengsel for grov korrupsjon og grov økonomisk utroskap, og til å betale erstatning til Norsk Industri.

Tingretten har funnet det hevet over enhver rimelig tvil at Stein Lier-Hansen, tidligere administrerende direktør i Norsk Industri, krevde og mottok en utilbørlig fordel i anledning sin stilling.

Lier-Hansen er domfelt for grov korrupsjon. Retten har funnet det bevist at han urettmessig har mottatt 1 951 415 kroner. Han er også dømt for grov økonomisk utroskap mot Norsk Industri ved å ha påført organisasjonen urettmessige kostnader med drøye 10 millioner kroner.

– Dette er og har vært en alvorlig sak for Norsk Industri. Saken har vært gjennom en grundig rettsprosess. Vi tar dommen til etterretning og merker oss at vi er tilkjent 10,5 millioner kroner i erstatning. Vi avventer nå om dommen blir stående, sier Ståle Kyllingstad, styreleder i Norsk Industri. 

Les mer (okokrim.no)

Portrett av Cathrine Westlie Eidal
Les mer