Søk

Relevante lenker:

Tips andre om saken:

SAMFERDSEL:

På rett vei

De samlede samferdselsbevilgninger over statsbudsjettet i 2012 øker med 2,36 milliarder kroner, til 31,8 milliarder kroner. Av dette går 16,3 milliarder til vei, mens det til jernbaneformål foreslås bevilget 12,5 milliarder kroner.

– Bra, men ikke godt nok, for etterslepet hva samferdsel angår er betydelig. Vi er for eksempel ikke i nærheten av å ha den veistandarden vi behøver i et land så langt fra de store markedene som Norge. Industri og næringsliv for øvrig trenger gode veier og en framtidsrettet samferdselspolitikk, sier Knut E. Sunde, bransje og industripolitisk direktør i Norsk Industri.

Han viser til at Regjeringen i sin pressemelding om samferdsel skriver at man ”med dette budsjettet har en reell mulighet til å oppfylle sine samferdselsløfter i Nasjonal Transportplan (NTP)”.


Knut E. Sunde er bransje og industripolitisk direktør i Norsk Industri

Sunde understreker at det er på høy tid at måltallene i NTP og de reelle tall i statsbudsjettet harmoniseres. Med det statsbudsjett for 2012 som nå er presentert, reduseres etterslepet i forhold til NTP til 1,6 milliarder kroner.

> Temaet blir helt sikkert diskutert på den kommende Transport & Logistikkonferansen.

Se alle saker om statsbudsjettet

Norsk Industri  |  Næringslivets Hus  |  Middelthuns gate 27, Majorstuen, Oslo  | Tlf (+47) 23088800

E-post til organisasjonen: post@norskindustri.no  |  E-post til kommunikasjonsavd.: info@norskindustri.no