Søk

Tips andre om saken:

Publisert: 24.02.10

Vil ha tiltak mot karbonlekkasje

Europas konkurransekraft svekkes. Fagbevegelse og industri i Europa ber om tiltak mot karbonlekkasje. Tysk initiativ ønskes godkjent.

Fagbevegelse og industribedrifter innen metallindustri ber den nyutnevnte konkurransekommisjonæren i Europakommisjonen, Joaquín Almunia, om å godkjenne de tyske planene som skal hindre karbonlekkasje.


Joaquín Almunia

Første forsøk på å hindre karbonlekkasje i Europa
Konkurransekommisjonæren har til notifisering et tysk forslag om å etablere et system som skal hindre karbonlekkasje. Fagbevegelsen og industribedriftene ber om at det tyske initiativet, som er det første forsøk på å hindre karbonlekkasje i Europa, godkjennes.

I et brev understrekes det at den særeuropeiske kostnadsøkningen på grunn av kvotehandel med klimagasser i flere år har gitt europeiske bedrifter høyere kostnader uten at de kan overvelte kostnadene til prisen, slik som for eksempel kraftselskapene kan gjøre. Dermed reduseres fortjenestemarginen for bedriftene i Europa, og Europas konkurransekraft svekkes.


Norsk Industri  |  Næringslivets Hus  |  Middelthuns gate 27, Majorstuen, Oslo  | Tlf (+47) 23088800

E-post til organisasjonen: post@norskindustri.no  |  E-post til kommunikasjonsavd.: info@norskindustri.no